Üniversite Puan Türleri

Tyt ile alan bölümler, ayt ile alan bölümler, sayısal ile alan bölümler, sözel ile alan bölümler, eşit ağırlık ile alan bölümler listesi aşağıda yer almaktadır. Üniversitede herhangi bir bölüme yerleşebilmek için liseden sonra istediğiniz bölüme göre değişen sınavlara girmelisiniz. Örneğin 2 yıllık önlisans bölümleri için üniversiteye giriş sınavının ilk sınavı olan tyt sınavına girmelisiniz. 4 yıl ve üzeri eğitim süresi olan lisans bölümleri için ise hem tyt hemde ayt sınavı olmak üzere iki sınavada girmelisiniz. Burada önemli olan kazanmak istediğiniz üniversite bölümünün hangi puan türünden alım yaptığıdır. Çünkü hangi puan türünden alım yapılıyorsa, sınavda o puan türünden çok puan almaya çalışmalısınız.

Puan türü: Her üniversite bölümünün kendine özgü puan türü vardır. Toplam puan türü 5 tane olup bunlar; tyt, sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dildir. Üniversite bölümleri kendileriyle alakalı bu puan türlerinden öğrenci alır. Örneğin tarih bölümü sözel puan türünden öğrenci alırken, matematik öğretmenliği sayısal puan türünden öğrenci alıyor. Kazanmak istediğiniz bölümün hangi puan türünden aldığını aşağıda ki tablolardan öğrenebilirsiniz. İstediğiniz bölümün hangi puan türünden öğrenci aldığını öğrendikten sonra o puan türüne en çok etki eden derslere çalışmalısınız.

Not: En aşağıda puan türlerine en çok etki eden derslerin yüzdelik oranlarını görebilirsiniz.

2 Yıllık TYT ile Alan Bölümler

onlisans-puan-turleri.png (502×5601)

 

4 Yıllık AYT ile Alan Bölümler

lisans-puan-turleri.png (524×12826)

 

tyt-puan-turu.png (544×116)

sayisal-puan-turu.png (462×263)

sozel-puan-turu.png (595×302)

esit-agirlik-puan-turu.png (596×302)

dil-puan-turu.png (472×195)

 

Üniversiteye geçiş sınavı tyt bölümleri, 2 yıllık bölümler hangileri? 4 yıllık bölüm puan türleri? Sözel bölümleri neler? Sayısal bölümleri neler? Eşit ağırlık bölümleri hangileri? Sözelden alan 2 yıllık bölümler? Sözelden alan 4 yıllık bölümler hangileri? Sayısaldan alan bölümler neler? Sayısaldan alan lisans bölümleri hangileri? Eşit ağırlık puan türünden alan bölümler hangileri? Tyt puan türünden alan bölümler hangileri sorularının cevapları yukarıdaki listede yazmaktadır.