DGS İle Geçiş Yapılan Bölümler

2020 Dikey geçiş sınavı ile geçiş yapılacak 4 yıllık örgün ve aöf bölümlerini merak ediyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz. Aşağıdaki tablonun; sol tarafında okuduğunuz 2 yıllık bölümler, sağ tarafında geçiş yapılan 4 yıllık lisans bölümlerini görmektesiniz. DGS ile geçiş yapabileceğiniz bölümler örgün(devam zorunluluğu olan) ve açıköğretim(sadece sınavlara girerek) olarak ikiye ayrılır. Aşağıda dgs sınavıyla geçiş yapabileceğiniz örgün ve açıköğretim bölümleri tabloların üst kısmında belirtilmiş olup, ilk tablo örgün bölümleri, ikinci tablo ise açıköğretim bölümlerini göstermektedir.

Önemli: Örgün eğitimde, 2 yıllık bölümler ile geçiş yapılabilen 4 yıllık bölümler arasında alan benzerliği vardır. Örneğin 2 yıllık sağlık ile alakalı bir bölüm bitiren birisi yine kendi alanıyla ilgili örgün 4 yıllık bölüme geçiş yapabilir. Örgün bölümlere geçiş yapılırken durum böyleyken açıköğretimde ki bazı bölümlere hangi bölümü bitirdiğiniz fark etmeksiniz başvurabilirsiniz. Bundan dolayı geçiş yapabileceğiniz bölümleri araştırırken mutlaka aşağıda yer alan açıköğretim bölümlerine de bakmalısınız.

2020 DGS ile Geçiş Yapılan Bölümler
ÖRGÜN

dgs-gecis-1dgs-gecis-2dgs-gecis-3

 

2020 DGS ile Geçiş Yapılan Bölümler
AÇIKÖĞRETİM

dgs-gecis-aof.png (522×14316)

Dikey geçiş sınavı bölümleri neler? Dgs ile alan bölümler? Dgs ile hangi bölümlere geçilir? Dikey geçiş sınavı nedir? Dgs ile geçiş yapmak? Hangi üniversitelere geçiş yapılabilir?